Vijest da bi Srbija mogla izdati i do 100.000 radnih dozvola za građane Gane izazvala je brojne reakcije u javnosti i političkom životu. I dok vlast negira postojanje bilo kakvog formalnog dogovora, iz Gane stižu drugačije informacije.
Ministar vanjskih poslova Srbije, Marko Đurić, izjavio je da su tvrdnje o dogovoru sa Ganom “potpuna izmišljotina” i nazvao ih pokušajem manipulacije s ciljem izazivanja društvenih tenzija. Prema njegovim riječima, iako Srbija s Ganom razvija prijateljske odnose, nikakav konkretan dogovor o masovnom uvozu radne snage nije postignut.
S druge strane, mediji u Gani navode da su pregovori sa Srbijom u poodmakloj fazi, te da se uskoro očekuje potpisivanje Memoranduma o razumijevanju koji bi omogućio dolazak radnika iz Gane u Srbiju. Ganski ministar Samuel Okudžeto Ablakwa izjavio je da se njegova zemlja nada da će dobiti značajan broj od planiranih 100.000 radnih dozvola koje Srbija navodno planira izdati ove godine.
Opozicija u Srbiji oštro reaguje na ove navode. Stranka Srbija Centar (SRCE) ističe da zemlju godišnje napusti oko 27.000 građana, uglavnom mladih i obrazovanih, te da vlast ne nudi rješenja za taj problem. Umjesto toga, kako navode, pribjegava uvozu radne snage iz inostranstva, što smatraju oblikom “demografskog inženjeringa”.
Sličan stav iznio je i lider pokreta “Ljubav, vera, nada”, Nemanja Šarović, koji smatra da se vlast okreće brzinskim rješenjima i zanemaruje potrebe domaćih radnika.
Iako Đurić tvrdi da Srbija već godinama izdaje dozvole za strane radnike – gotovo 80.000 u 2024. godini – kritičari upozoravaju na moguće posljedice takvih poteza po socijalnu stabilnost i prava domaće radne snage.
Opozicija ističe i da je Srbija od 2015. do danas izgubila više od 430.000 stanovnika prirodnim putem, te da bi država hitno trebala da napravi jasnu strategiju za zadržavanje mladih, umjesto da pribjegava, kako navode, “netransparentnim i improvizovanim rješenjima”.